Napój owsiany
Co warto wiedzieć o napoju owsianym?

Co warto wiedzieć o napoju owsianym?

Napój owsiany, określany również mianem mleka roślinnego jest często wybierany przez wegan, ale nie tylko. Zanim jednak zdecydujemy się sięgnąć po ten specyfik, powinniśmy poznać jego właściwości. Tych jak się okazuje jest całkiem sporo. Warto byłoby również wiedzieć, do czego można wykorzystać mleko owsiane w swojej kuchni. Na szczęście, nada się ono do naprawdę wielu potraw.

Najważniejsze fakty o napoju owsianym

Jak zaznaczono na wstępie, napój owsiany jest bardzo często wybierany przez osoby na diecie wegańskiej. Posiada on przyjemny, lekko słodki smak i subtelny aromat. Jako, że mleko owsiane jest naturalnie słodkie, nie sięgajmy po wersje z dodatkiem rafinowanego cukru czy słodzika. Napój ten nie jest bogaty w białko, a zdecydowaną większość jego zawartości stanowią węglowodany. Znaleźć można w nim natomiast cenny beta-glukan, który wspomaga pracę układu trawiennego i sprzyja redukcji wagi. Najlepszym wyborem będzie zakup mleka fortyfikowanego w witaminę D, jak również w wapń. Charakteryzują się one bardzo korzystnym wpływem na stan naszego zdrowia.

Do czego można mleko owsiane wykorzystać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, do czego można właściwie wykorzystać mleko owsiane. Na szczęście, interesujących rozwiązań jest całkiem sporo. Przede wszystkim, można je popijać solo, na przykład do śniadania, zamiast tradycyjnego i popularnego mleka krowiego. Napój z owsa idealnie nada się także jako dodatek do płatków śniadaniowych. Na jego bazie można przyrządzić również smaczną owsiankę czy kaszę jaglaną. Wreszcie, mleko roślinne to idealna baza do przyrządzania koktajli owocowo-warzywnych. Idealnie komponuje się ze smakiem banana i masła orzechowego. Aby koktajl był jeszcze zdrowszy, warto wzbogacić go o dodatek superfoods, takich jak spirulina czy surowe kakao. Jeśli chcemy czerpać z pozytywnego wpływu mleka owsianego na nasze zdrowie, musimy pamiętać o systematycznym sięganiu po nie.