Napój owsiany
Napój owsiany – ekologiczny zamiennik mleka zwierzęcego

Napój owsiany – ekologiczny zamiennik mleka zwierzęcego

BEE napój owsiany nazywany również mlekiem owsianym to produkt wytwarzany z ziaren owsa. Wyróżnia go delikatny smak i lekka konsystencja, dzięki której może być stosowany podczas przygotowywania wielu dań czy deserów. Mleko to jest uwielbiane przez wegetarian, wegan oraz przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy. Jak wygląda proces powstawania napoju owsianego? Czy ma on korzystny wpływ na organizm człowieka? Jak wykorzystać go w swojej kuchni?

Jak powstaje mleko owsiane?

Produkt ten pozyskiwany jest ze zmielonych ziaren owsa, które miesza się z wodą. Dodawane są do nich specjalne enzymy rozkładające skrobię, na skutek czego, napój uzyskuje naturalny, słodki smak. Następnie z mleka oddziela się łuski owsa, a sam produkt utrwala metodą sterylizacji UHT. Tak sporządzony napój trafia do sklepów w kartonowych opakowaniach. Można go spotkać w formie zwykłej, jak i smakowej. Dzięki różnorodnym wariantom mleka owsianego każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Właściwości odżywcze w napoju owsianym

Mleko roślinne z owsa odznacza się dużą ilością wielu cennych substancji. Jedną z najważniejszych jest błonnik pokarmowy, odpowiadający za prawidłowe trawienie. W produkcie zawarte są także witaminy A i D. Oprócz tego napój owsiany jest bogaty w substancje mineralne, do których należą :

  • wapń,
  • potas,
  • sód,
  • oraz żelazo.

Co ciekawe nie posiada on tłuszczów nasyconych i cholesterolu, dzięki czemu może być stosowany przez osoby chore na miażdżycę. To również doskonały zamiennik mleka zwierzęcego dla tych, którzy za nim nie przepadają lub nie mogą go spożywać. 

Zastosowanie w kuchni

Mleko owsiane posłuży do przygotowania wielu ciekawych dań. Z jego pomocą można usmażyć pyszne naleśniki lub ugotować domową owsiankę. Stanowi ono doskonałą bazę do budyni, deserów na zimno czy owocowych koktajli. Napój ten można również dodawać do kawy, bez obaw, że zmieni ona swój esencjonalny smak. Jest to produkt, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny, w tym najmłodszym domownikom.